Pilates

IMG_8897

Co to jest pilates?

Pilates to metoda treningowa nastawiona na wzmacnianie mięśni głębokich, rozciąganie ich i uelastycznianie. Stosuje się ją w przypadku powrotu do zdrowia, po urazach oraz jako profilaktykę w bólach kręgosłupa czy uzupełnienie treningów siłowych. Dużą uwagę przywiązuje się do precyzji oraz oddechu. Ten rodzaj ćwiczeń wywodzi się z początku XX wieku kiedy to Josef Humbertus Pilates stworzył zestaw ćwiczeń.

 

Dla kogo są zajęcia pilates?

Zajęcia pilates dostępne są w niemalże w każdym klubie fitness – wielu instruktorów  fitness prowadzi treningi także indywidualnie, dopasowując zestaw ćwiczeń do danej osoby. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pilates przeznaczony jest dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach, urazami powstałymi podczas treningów oraz dla tych, którzy wracają do formy po chorobach.

Ponadto pilates jest kierowany dla wszystkich osób, niezależnie od wieku, płci, kondycji fizycznej. Po wcześniejszych konsultacjach mogą korzystać z niego kobiety w ciąży, chorzy na osteoporozę czy zwyrodnienia kręgosłupa. Ćwiczenia pilates mogą być uzupełnieniem treningu siłowego i innych dyscyplin sportowych czy fitnessu. Ich zadaniem jest rozciągniecie i uelastycznienie mięśni, szczególnie tych głębokich – regularne uczęszczanie za zajęcia pilatesu poprawi kondycję, wzmocni mięśnie i zlikwiduje ból wynikający z szkodliwego stylu życia. Zajęcia te to także sposób na wyciszenie i odprężenie.

Korzyści i zalety treningu Pilates

Nie każdemu może odpowiadać wolna i spokojna forma tych zajęć, ale należy wiedzieć, że warto włączyć ją w swój plan treningowy. Niesie ze sobą wiele korzyści, które docenia się dopiero po regularnym wykonywaniu kilku sesji treningowych. Wśród zalet pilatesu wyróżnić można:

  • uealstycznienie mięśni głębokich,
  • zmniejszenie bóli kręgosłupa i poprawa postawy,
  • rozciągnięcie mięśni przykurczonych,
  • wysmuklenie sylwetki,
  • wzmocnienie mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania,
  • wyciszenie, relaks i odstresowanie,
  • rozwijanie równowagi i koordynacji,
  • rozwijanie świadomości własnego ciała.