Jak wybrać dobrego trenera osobistego?

Trener osobisty – kto to?

To instruktor, dietetyk i przyjaciel w jednym. Opracowuje dla klienta indywidualny plan ćwiczeń. Dostosowuje trening personalny do konkretnej osoby, ze względu na jej predyspozycje fizyczne i cele, jakie chce osiągnąć poprzez fizyczną aktywność. Wskazuje, jak powinna się odżywiać, co jeść, a czego unikać, by efekty pracy były szybko widoczne. Jest też mentorem, przewodnikiem i bardzo często staje się przyjacielem. Osobą, która motywuje, ale też umie dać dobry wycisk.

Już w tych kilku zdaniach wyodrębnić można kilka cech, jakimi powinien odznaczać się dobry trener osobisty – personal coach, ale co jeszcze…

Cechy dobrego trenera personalnego:

 • posiada indywidualne podejście do podopiecznego,
 • angażuje się we współpracę,
 • potrafi motywować,
 • jest mentorem, przewodnikiem,
 • przekazuje wiedzę na temat sportu, zdrowia, ćwiczeń,
 • nie zamyka się tylko na czas trwania treningu, ale potrafi poruszać inne kwestie,
 • czujemy się swobodnie w jego towarzystwie,
 • dobiera różnorodne ćwiczenia (na maszynach, wolne ciężary, cardio),
 • powinniśmy zwyczajnie lubić i akceptować naszego trenera, by obok ćwiczeń, miło spędzać czas.

Czym się kierować w wyborze trenera personalnego:

 1. Specjalizacją instruktora sportowego

Decydując się na trening personalny musisz określić, co nakierowało cię na tę decyzję. Pasja, chęć rozrywki, poznania czegoś nowego. Może nadchodzi wiosna i chcesz wyszczuplić sylwetkę, albo przyczyna leży po stronie zdrowotnych zaleceń lekarza? Jest to niezmiernie ważne, gdyż nie każdy trener osobisty specjalizuję się w każdej dziedzinie i byłby w stanie ci pomóc.

 1. Ceną

Ważne jest, byś określił swój budżet, który jesteś w stanie przeznaczyć na trenera osobistego. Nie każdy z nich prezentuje oferty korzystne dla ciebie finansowo. Cennik treningów z trenerem personalnym uwzględnia wiele czynników. To ilość sesji treningowej, jednorazowy czas ich trwania, długość takiego pakietu. Cena waha się od 200 zł – 3 000 zł.

 1. Czasem, jaki jesteś w stanie poświęcić na sesje treningowe

Powinieneś przeanalizować swój grafik w pracy, na uczelni i sprawdzić czy w ogóle masz czas na dodatkową aktywność, a jeżeli tak, ile go jest. Istotne, abyś nie wciskał na siłę kolejnych zajeć, a potem zwyczajnie nie miał sił, by je wykonać.

 1. Opinią o trenerze osobistym

Jeżeli po raz pierwszy decydujesz się na trening osobisty z instruktorem możesz prześledzić opinię o konkretnych trenerach w Internecie, na różnych portalach, zaczerpnąć wiedzę od znajomych. Nie zastąpi to innych czynności, które pomogą ci w decyzji, ale z pewnością ją ułatwi i naprowadzi na odpowiedni wybór.

 1. Doświadczeniem trenera w tej dziedzinie

Są osoby, którym nie zależy na takich informacjach, jednak dla innych to znacząca wiedza. Warto wiedzieć, jaki staż ma potencjalny instruktor w indywidualnym trenowaniu, doświadczenie w tej dziedzinie, umiejętności uzyskane na kursach, szkoleniach oraz wiedzę na temat sportu, zdrowia. Istotne jest czy zajmuje się tym zawodowo, czy z zamiłowania.

 1. Trener i dietetyk w jednym

Ceni się, kiedy trener osobisty jest jednocześnie dietetykiem. Dieta i ćwiczenia fizyczne to idealny duet na osiągnięcie sukcesów w fizycznych zmaganiach. Sam sport, tak samo jak tylko zdrowy i zbilansowany jadłospis, nie dadzą takich korzyści, kiedy obie te zależności są połączone (dieta i wysiłek fizyczny to stosunek 70% – 30%).

 1. Twoje osobiste predyspozycje:

Nie chodzi tu tylko o czas, jaki jesteś w stanie poświęcić na aktywność fizyczną czy kwestie finansowe. Ważna jest konsultacja u lekarza, który stwierdzi, w jakim stopniu twoje zdrowie pozwala ci angażować się w sport.

Droga do wyboru odpowiedniego dla nas trenera osobistego nie jest trudna. Wystarczy przeanalizować powyższe punkty i śmiało sięgnąć po spis personalnych instruktorów. Warto pamiętać nie tylko o predyspozycjach trenera, ale również o naszych. To my mamy w planach podjąć plan treningowy, który wpłynie na nasze zdrowie, budżet i czas.