Bóle kręgosłupa przyczyny.

 

bóle-kręgosłupa-przyczyny-objawy-i-leczenie-w-tym-maści-na-ból-kręgosłupa

Epidemia siedzącego trybu życia

Mimo że wielu z nas uważa, że żyjemy w biegu, tak naprawdę większość swojego życia spędzamy nie w ruchu, a siedząc. Siedzimy w pracy, w domu i w środkach transportu. Również większość czasu wolnego spędzamy odpoczywając w pozycji siedzącej i półleżącej.Analizując dzień, wiele osób wykonuje swoją pracę przy biurku. Bywa, że spędzamy cały dzień na siedząco.Po pracy spotkania towarzyskie czy odpoczynek w domu dają nam kolejne godziny siedzące.Nadchodzi noc idziemy spać czyli kolejne 7-8 w bezruchu.

Podsumowując czas spędzony aktywnie okazuje się że   21h spędzamy  siedząc  w tym jest około 7-8h snu i około 3h aktywnie.Naukowcy i lekarze nie mają wątpliwości – taki tryb życia ma fatalny wpływ na zdrowie. Prowadzi do chorób układu sercowo-naczyniowego, otyłości, zwyrodnienia kręgosłupa.

 Większość ludzi uważa, że uprawianie sportu niweluje szkody, jakie powoduje siedzący tryb życia – niestety nie do końca tak jest. Nawet godzina aktywności fizycznej dziennie nie zniweluje w całości negatywnych skutków, jakie powoduje bezruch przez większość dnia.Nasz organizm aby zachować zdrowie potrzebuje aktywności fizycznej każdego dnia.Aktywność fizyczna to tylko wizyty na siłowni, możecie biegać,spacerować, chodzić na basen, Yoge, pilates czy pójść na rower a  siłownie odwiedzić 2x w tygodniu.Ważne aby aktywność fizyczna była wszechstronna.

 Kręgosłup

Nazwijmy rzeczy po imieniu jedną z przyczyn szerokiego rozpowszechnienia zwyrodnień kręgosłupa w ostatnich dziesięcioleciach jest epidemia siedzącego trybu życia.Mięśnie pleców i brzucha w codziennym życiu nie są wystarczająco stymulowane i zazwyczaj są osłabione, a dla zdrowego kręgosłupa potrzebne są silne mięśnie, które nie są przeciążone napięciem statycznym, ale są zajęte dynamiczną pracą.Mięśnie pleców osłabiają się najszybciej w konsekwencji zmniejszonej aktywność ruchowe.

 

Niedobór ruchu,obarczony jest następującymi konsekwencjami:

  • Niewystarczające wsparcie kręgosłupa podczas nieostrożnych ruchów, co prowadzi do przeciążenia krążków międzykręgowych, przemieszczenia kręgów i wystąpienia przepukliny międzykręgowej.
  • Pogorszenie dopływu krwi do kręgosłupa: dynamiczna praca mięśni szkieletowych jest niezbędnym warunkiem przepływu krwi do każdego organu, w tym kręgosłupa.W wyniku niedostatecznej pracy mięśni pleców postępują niszczące zmiany w krążkach międzykręgowych – komórki umierają z powodu niedoboru składników odżywczych i tlenu. A martwe komórki gromadzą się, zakłócając regenerację.
  • Upośledzenie przepływu limfy i odpływu żylnego, co prowadzi do akumulacji martwych komórek w tkankach. Praca mięśni szkieletowych jest szczególnie ważna dla pracy układu limfatycznego, ponieważ większość jego naczyń (na przykład naczyń limfokapilarnych) nie ma ścian mięśniowych, a „pchanie” limfy przez naczynia zależy od pracy mięśni szkieletowych.

 

Zmniejszona aktywność ruchowa prowadząca do niedoboru ruchu Przyczynia się do zwyrodnień kręgosłupa.

Zwyrodnienia

Zwyrodnienie kręgosłupa nazywana jest chorobą wieloczynnikową – tj. powodów jego wystąpienia mogą być bardzo różne. Tutaj zidentyfikujemy dwa kluczowe czynniki, które stopniowo prowadzą do uszkodzeniu krążków międzykręgowych i późniejszych zmian w kręgosłupie:

 

Pogorszenie stanu odżywienia krążków międzykręgowych, a także oczyszczenie ich tkanek z uszkodzonych i martwych komórek.Ani naczynia krwionośne, ani naczynia limfatyczne (które służą w organizmie do oczyszczenia tkanek) nie mają dostęp do krążków międzykręgowych bezpośrednio. Oczyszczenie i odżywienie dysku odbywa się pośrednio, to znaczy powoli. Z tego powodu w tym obszarze szybko występują nie tylko niedobory składników odżywczych i niedobór tlenu, ale także szybko gromadzą się uszkodzone i martwe komórki, a także inne zużyte substancje. Oczyszczenie tkanek z „złogów” jest konieczne, w przeciwnym razie nie będzie miejsca na pojawienie się nowych funkcjonalnych komórek, a następnie tkanka będzie stopniowo traciła swoją funkcję (na przykład jądro miażdżyste nie będzie już sprężynować, a zamiast tego powoli spłaszczać się).

Odnowienie tkanek krążków międzykręgowych zależy od dobrego przepływu krwi i limfy. Na szybkość i siłę tych procesów wpływają mikrowibracje mięśni, tworzone (głównie) przez mięśnie pleców podczas wysiłku fizycznego. Z tego powodu jedną z przyczyn niedoborów żywieniowych i odżywczych w kręgosłupie jest hipodynamia, gdy mięśnie pleców są rozluźnione  lub są w pozycji statycznej.

W miarę rozwoju zwyrodnienia dopływ krwi, odpływ limfatyczny i żylny w kręgosłupie mogą ulec pogorszeniu z powodu skurczu mięśni. Ciało sygnalizuje mięśniom, aby utrzymywały kręgi w określonej pozycji względem siebie w dotkniętym obszarze. Napięte mięśnie uciskają naczynia krwionośne przez długi czas, co dodatkowo pogarsza sytuację.

Nadmierne obciążenie kręgosłupa, co prowadzi do nagromadzenia martwych komórek w tkankach kręgosłupa.

Dla większości osób oczywiste jest, że kręgosłup może ucierpieć w przypadku nietypowego nagłego podniesienia ciężarów lub w przypadku urazu, jednak uraz kręgosłupa może być codzienny i nie zauważalny w przypadku naruszenia systemu amortyzacji nerwowo-mięśniowej. Stałe mikrourazy w warunkach słabego przepływu limfy prowadzą do akumulacji martwych komórek, zakłócają wzrost komórek funkcjonalnych, a ponadto prowadzą do kostnienia tkanek.