Co możemy zrobić aby złagodzić objawy starzenia się

Starzejemy się od dnia urodzin, więc myśl ta nie jest nam obca. Choć tak naprawdę starzenie organizmu uwidacznia się  po 30. roku życia. Często mówimy ,,starość nie radość”, ale nie zawsze starość musi oznaczać wszystko, co najgorsze. Na początek kilka ciekawych informacji na temat starzenia się naszego organizmu, a następnie przejdziemy do sedna sprawy, czyli co zrobić, aby złagodzić objawy starzenia się organizmu.

Długość życia i tempo starzenia się

Proces starzenia się człowieka trudno jest uogólniać — ma on wymiar  jednostkowy. Zdaniem biologów, długość życia wykazuje duże zróżnicowanie w wymiarze indywidualnym, a także pod względem płci. Z doniesień wynika, że proces starzenia się u mężczyzn na ogół przebiega szybciej. Kobiety w ujęciu globalnym żyją średnio 6 lat dłużej niż mężczyźni. W Europie najdłużej żyją Francuzi, Holendrzy, Szwedzi. Natomiast w skali świata — najdłuższy czas trwania życia notuje się wśród mieszkańców Japonii (K — 84,3; M — 77,7) i Andory (K — 86,6; M — 80,6).

Nie da się ukryć, że życie wymaga od współczesnego człowieka wymaga, by jak najdłużej cieszył się sprawnością fizyczną i intelektualną.

Co możemy zrobić aby złagodzić objawy starzenia się?

Długość życia i tempo starzenia się w zależy od kilku czynników:

1. genetyki,

2. stylu życia (rodzaju diety i aktywności),

3.wpływów środowiskowych (higiena, klimat).

 

I  tu nasuwa się pytanie, co możemy zrobić, aby cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem jak najdłużej?

Na początku dobrze jest poznać swój organizm. Dzięki temu będziemy mogli świadomie odpowiadać na jego sygnały. Pierwsze symptomy wśród kobiet to siwienie włosów, pojawiające się zmarszczki. To znaki widoczne gołym okiem, jednak dużo poważniejsze są zmiany zachodzące wewnątrz organizmu: upośledzenie układu odpornościowego, osłabienie sprawności fizycznej, problemy z pamięcią, pogorszenie wzroku.

Nie możemy zapominać że, starzenie się jest naturalnym procesem i jak dotąd nikomu nie udało się wynaleźć skutecznej metody na powstrzymanie go. Komórki z wiekiem ulegają uszkodzeniom, zmniejsza się też ich zdolność do regeneracji. Ponadto, każda ma przypisaną określoną długość życia. Chociaż pierwsze objawy starzenia uwidaczniają się w średnim wieku, proces ten zaczyna się wcześniej. Najmniej odporne na upływ czasu są skóra, mięśnie oraz… mózg. Już w drugiej dekadzie życia zmniejsza się w nim liczba komórek nerwowych, czyli neuronów. Wygląd skóry zmienia się ok. 30. roku życia, kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki. Wtedy też na sile i jędrności zaczynają tracić mięśnie, bo ich komórki coraz wolniej się odnawiają, dlatego tak ważne jest, by w młodym wieku utrzymywać je w dobrej formie. Ale dobre wieści:  nigdy nie jest za późno. Na dobry początek warto jest uporządkować styl życia, na który składają się zachowania, czynności, nawyki i przekonania nabywane przez całe życie.  Mieli na nie wpływ członkowie rodziny, przyjaciele, grupy rówieśnicze, szkoła, media. Wypracowanie nowych, prozdrowotnych zachowań to długotrwały proces, który zaczyna się wewnątrz i wynika z potrzeby zmiany swojego życia na lepsze. Warto się ich podjąć i małymi krokami eliminować zachowania, które są dla ciebie szkodliwe.

 

 10  ZASAD ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Pamiętaj to właśnie styl życia aż w 50% odpowiada za stan zdrowia człowieka

Pojęcie „styl życia” to nie jest nam obce hasło, ponieważ towarzyszy nam na co dzień. Słyszymy je w mediach, widzimy w prasie. Zapanowała moda na zdrowie. I to akurat jeden z najlepszych trendów ostatnich lat. Podążanie za modą w tym przypadku jest jak najbardziej wskazane, ale róbmy to mądrze, nie podając w skrajności i przede wszystkim bądźmy świadomi, dlaczego należy postępować tak, a nie inaczej.

Zdrowy styl życia opiera się na 5 podstawowych zasadach, których wdrożenie w swoją codzienność gwarantuje lepszą jakość życia i poprawę samopoczucia.

Należą do nich:

  • Świadome odżywianie. Wiedza, jaka żywność jest dla mnie korzystna, co mi służy, a co nie. Wybieranie naturalnych, świeżych produktów, picie wody.
  • Wybieranie zdrowej żywności. Wiedza na temat żywności, świadomy wybór produktów o korzystnym wpływie na zdrowie. Usunięcie z jadłospisu produktów pogarszających stan zdrowia.
  • Zmiana nastawienia psychicznego. Praca nas sobą, więcej optymizmu, wiara w siebie.
  • Regularne ćwiczenia fizyczne oraz ćwiczenia relaksacyjne. Prowadzą do poprawy stanu fizycznego, ale również redukują stres. Wysiłek fizyczny to najlepsza forma odpoczynku dla psychiki.
  • Dbanie o właściwą ilość snu. Każdy potrzebuje innego czasu, aby czuć się wypoczętym, jednak zdrowy sen jest niezbędny dla każdego. Pozwala odpocząć przede wszystkim mózgowi zalewanemu zewsząd bodźcami, ale również innym narządom stale pracującym.

 

Do dzieła! Pierwszy miesiąc:

  1. wybierz swoją ulubiona aktywność fizyczną (bieganie, pływanie, fitness). Uprawiaj sport minimum trzy razy w tygodniu przez godzinę.
  2. Zmień dwa nawyki żywieniowe :
  • regularność spożywania posiłków (4/5 posiłków dziennie w odstępie co 3/3,5 h)
  • zwróć uwagę, ile pożywienie znajduje się na twoim talerzu. Najczęściej jemy za dużo na raz i za rzadko.

Trzymam kciuki :)