Odchudzanie. Pułapki stojące na drodze.

Zanim rozpoczniesz proces odchudzania.Bądź świadoma, jakie pułapki mogą stanąć Ci na przeszkodzie.

 

Brak precyzyjnego planu.

Samo ustalenie celu od jutra zaczynam to za mało, droga do wymarzonej sylwetki to proces, który należy starannie zaplanować. Warto udać się po poradę do dietetyka oraz trenera, który poprowadzi Cię krok po kroku do wymarzonych efektów. Realne cele. Jeżeli masz 10-20 kg nadwagi nie planuj, że zrzucisz to w miesiąc. Cel powinien być realny. Redukcja wagi bez uszczerbku dla zdrowia to strata 0,5 do 1kg. tygodniowo.

 

Źle zaplanowana dieta.

Na śniadanie listek sałaty, a na obiad marchewka z groszkiem. Taki plan żywieniowy nie przyniesie efektów, wręcz przeciwnie zrujnuje ci zdrowie i zgotuje efekt jojo. Dieta nie jest złem, powinna być zaplanowana i dostosowana do twoich potrzeb. Małe grzeszki winko ciasteczko itp. Oddalają Cię od osiągnięcia celu. Spokojnie to nie znaczy, że do końca życia nie będziesz mogła zjeść nic słodkiego czy napić się lampki wina, lecz w procesie redukcji wagi, gdy organizm walczy i przyzwyczaja się do nowego rytmu, takie ustępstwo oddala Cię od wyznaczonego celu. Droga do efektów wymaga konsekwencji. Przekonanie, że jedno małe ciasteczko nie zaszkodzi, jest zgubne.

 

Brak śniadania.

Ważne, abyś wiedziała, że śniadanie to podstawa, pożywny posiłek na dobry początek dnia. Od tego śniadania zależy, jak będzie wyglądał twój dzień. Ten pierwszy posiłek dostarczy ci energii do nauki i pracy. Dobrze go zatem skomponuj. Rankiem budzimy się zwykle bardzo głodni. Musimy więc dostarczyć organizmowi energii. Jeśli bowiem za niski poziom glukozy we krwi będzie utrzymywał się zbyt długo, możemy odczuwać zmęczenie. Kto przywykł do pustego żołądka rano, niech już od jutra zaczyna każdy dzień od małego śniadania. Śniadanie to sposób na nadwagę. Jeśli nie będziemy zapominali o porannym posiłku, unikniemy nagłych spadków poziomu glukozy we krwi i napadów „wilczego apetytu”. Dostarczymy organizmowi węglowodanów, białka, tłuszczów, witamin i soli mineralnych. Z tych zapasów w miarę potrzeb będzie on czerpał energię. Zapobiegnie to niekontrolowanemu podjadaniu.

 

Zbyt długie przerwy między posiłkami.

Cztery posiłki zjedzone w ciągu dnia to absolutne minimum. Nie powinnaś dopuszczać do zbyt długich przerw między posiłkami a tym samym uczucia silnego głodu. Jeżeli jesz nieregularnie, organizm się zabezpiecza robiąc zapasy. Zamiast spalać kalorie na bieżąco magazynujesz je na później.

 

Monotonia treningowa.

Trening powinien być różnorodny oraz intensywny. Jak myślisz, kiedy spalisz więcej kalorii: na pilatesie czy biegając. Co nie oznacza, że trening pilates nie jest Ci potrzebny, abyśmy się dobrze zrozumiały, mam na myśli intensywność treningu. To bardzo ważny element w procesie odchudzania. Drugą pułapką jest monotonia treningowa, czyli wykonywanie tych samych ćwiczeń. Układ mięśniowy to bardzo inteligenta maszyna adoptuje się do treningu, gdy popadasz w rutynę, przestaje reagować.Tak więc nie bój się wyjść ze strefy komfortu, niech trening będzie dla Ciebie wyzwaniem.

 

Regularność treningu.

Powinnaś  być świadoma,że regularne wykonywanie treningów skutkuje powstaniem w organizmie specyficznych dla wykonywanych ćwiczeń fizycznych zmian adaptacyjnych, organizm reaguje na trening.Jeżeli chcesz aby trening przyniósł oczekiwany efekt,  niezwykle istotne jest zachowania ciągłości treningów. Oznacza to, że wraz z zaprzestaniem systematycznego wykonywania treningów dojdzie do zaniku uzyskanych zmian adaptacyjnych, na przykład redukcji masy mięśniowe.

 

Proces odchudzania powinien być przemyślany i zaprogramowany. Zrób to spokojnie krok po kroku. Po drodze  czekają na  ciebie różnorodne pułapki, ale mimo kryzysów które się  pojawią, nie rezygnuj to tylko chwilowy spadek motywacji.

 

Trzymam kciuki.